Kapliczki i krzyże przydrożne Żabca


Figura Maryi

ID: zabiec01
Opis: Figura Maryi w Żabcu została postawiona, według informacji na tablicy, w 2002 roku. Jej fundatorami byli Leokadia i Tadeusz Fąfarowie. Figurka Maryi jest nietypowa, brak jej bowiem bardzo częstego elementu ubioru - welonu na głowie. Niewiele jest takich figur na terenie gminy Pacanów. Maryja stoi na bardzo wysokiej, okrągłej kolumnie, wokół której wije się jak wąż kamienna szarfa z ornamentem w kształcie kielichów kwiatów. Na górze kolumny gzyms, na dole schodkowy fundament. Również w dolnej części kolumny czarna tabliczka z napisem "O MARYJO BEZ GRZECHU PIERWORODNEGO POCZĘTA MÓDL SIĘ ZA NAMI, KTÓRZY SIĘ DO CIEBIE UCIEKAMY. FUNDACJA LEOKADIA I TADEUSZ FĄFAROWIE 2002 R." Dookoła figury płotek metalowy z kątowników. Teren obsadzony ozdobnymi krzewami.
Współrzędne GPS: 50°20'52.5"N 21°04'12.9"E



Czarny krzyż przydrożny

ID: zabiec02
Opis: Czarny, granitowy krzyż przydrożny wzniesiony został przez dzieci pani Stanisławy Wrześniak, która w tym miejscu w roku 1996 została śmiertelnie potrącona przez samochód. Ponieważ kapliczka jest nowa, wzniesiona z odpornych na upływ czasu materiałów, nie znać na niej działania szkodliwych czynników atmosferycznych. Krzyż jest prosty, oparty na dole o szerszą kolumnę, w wyglądzie nieco przypominającym nagrobek cmentarny. Na krzyżu złota figura ukrzyżowanego Chrystusa z napisem INRI nad głową. Na cokole napis "UKOCHANEJ MAMIE STANISŁAWIE WRZEŚNIAK ORAZ WSZYSTKIM, KTÓRZY TRAGICZNIE I NIESPODZIEWANIE ODESZLI Z TEGO ŚWIATA STAWIAMY TEN KRZYŻ PROSZĄC O MODLITWĘ. +20 LIPIEC 1996". Dookoła kapliczki staranie wykonany metalowy płotek ze zdobieniami na końcach prętów. Teren wokół krzyża starannie utrzymany, z systematycznie koszoną trawą.
Współrzędne GPS: 50°20'59.6"N 21°03'50.4"E



Drewniany krucyfiks

ID: zabiec03
Opis: Drewniany przydrożny krucyfiks jest bardzo starannie wykonany i wygląda na stosunkowo nowy. Ma bardzo ciekawe ramiona, zwężają się one bowiem ku końcom, podczas gdy w większości spotkanych przeze mnie krzyży są one proste. Na końcach ramion ozdoby w postaci trzech półkoli. Na krzyżu zawieszona pomalowana na złoty kolor figura ukrzyżowanego Chrystusa. Nad figurą blaszany daszek w postaci półokręgu z brzegiem ozdobionym wycięciami w kształcie drobnych ząbków. Tuż nad głową rozchodzące się promienie z blachy. Na dole krzyża niewielka półeczka, wsparta na ozdobnie wyciętych filarkach. Dookoła kapliczki metalowy płotek. Miejsce postawienie krucyfiksu wyłożone jest kostką brukową, prowadzi do niego także wąska ścieżka z tego samego materiału. Nieznany fundator i data powstania.
Współrzędne GPS: 50°21'02.9"N 21°03'48.3"E



Projekt i kodowanie Sławomir Cudny 2016. Materiały można wykorzystać za zgodą autora