Kapliczki i krzyże przydrożne Trzebicy


Kapliczka Matki Boskiej Cudownej

ID: trzebica01
Opis: Matka Boska Cudowna ma w Trzebicy swoją kapliczkę w centrum wioski. Nie stoi przy samej drodze, ale w niewielkim od niej oddaleniu. Dokładnie mówiąc figura w kapliczce jest figurą Matki Bożej Niepokalanej, z charakterystycznymi dla niej elementami, jak wąż i półksiężyc pod stopami. Ponieważ jednak fundatorzy, mieszkańcy wsi Trzebica, tak ją nazwali, szanując ich wolę tak ją nazwałem również. Jest to klasyczna figura Matki Boskiej, jakich na terenie gminy Pacanów jest wiele. Ufundowana została w roku 1908. Napis na kolumnie mówi bowiem "MATKO BOSKA CUDOWNA MÓDL SIE ZA NAMI. MIESZKAŃCY WSI TRZEBICA 1908". Możliwe, że kapliczka właśnie w tym roku została ufundowana, jednak tablica z napisem została założona na cokole na pewno później. Prawdobodobnie oryginalny napis zatarł czas, ale pamięć mieszkańców pozwoliła otworzyć datę powstania figury. Kapliczka i otoczenie jest bardzo starannie utrzymane. Wokół figurki założony jest niewielki, kuty płotek, z krzyżykami w górnej części. Podobne krzyżyki są w ogrodzeniu kapliczki w Podwalu. Teren obsadzony zielonymi cyprysami, otoczenie starannie wypielęgnowane.
Współrzędne GPS: 50°20'09.2"N 20°58'24.7"ENagrobek niemieckiego żołnierza

ID: trzebica02
Opis: Historię związaną z osobą tego żołnierza odnalazłem w miesięczniku "Z życia gminy". Opisuje ją pani Stefania Kur, która była świadkiem pochówku jako dziecko.
Franz Cronenbroch 15.01.1945 roku zginął przy wysadzaniu młyna w Trzebicy, który w czasie wojny pełnił funkcję składu amunicji. Według jednej wersji wysadzał ten młyn, według innych jedynie koło niego przejeżdżał w złym czasie dla niego. Nie był sam. Wraz z nim zginął inny żołnierz niemiecki, ale jego ciało zostało rozerwane na kawałki. Grobem Franza Cronenbrocha stał się niemiecki okop. Tam złożyli zwłoki właściciele młyna. W okolicy Trzebicy w 1945 roku toczyły się walki niemiecko-rosyjskie. W książce, dostępnej w gminnej bibliotece - "Krwawy śnieg" - znalazłem nawet mapkę, na której zaznaczony jest niewielki obszar wzdłuż brzegów Wisły zajmowany przez wojska niemieckie. Trzebica znajduje się w tym obszarze.
Czym Franz Cronenbroch zasłużył sobie na taki szacunek mieszkańców nie wiadomo. Polacy jednak szanują miejsca poświęcone zmarłym, dlatego pomnik Franza stoi sobie od lat – data wystawienia w odlewie podstawy to 11.03.1990 - spokojnie w Trzebicy, a nawet jest naprawiany. W czasie jednej z wycieczek widziałem, że tablica z napisem była oberwana i leżała na ziemi, teraz z powrotem znajduje się na swoim miejscu. Napis na obelisku jest w języku polskim i głosi "Ś.P. FRANZ CRONENBROCH. LAT 19. 15.01.1945. PANIE OBDARZ GO RADOŚCIĄ ZBAWIONYCH I BŁOGOSŁAW TUTEJSZYM MIESZKAŃCOM".
Współrzędne GPS: 50°20'09.0"N 20°58'28.7"EProjekt i kodowanie Sławomir Cudny 2016. Materiały można wykorzystać za zgodą autora