Kapliczki i krzyże przydrożne Oblekonia


Figurka Matki Boskiej Niepokalanej

ID: oblekon01
Opis: Mała, stojąca na prywatnym terenie, kapliczka z figurą Matki Boskiej Niepokalanej. Niewielka figurka Maryi, jaką można kupić w sklepach z dewocjonaliami, umieszczona jest w szafce nakrytej dwuspadowym dachem. Szafka ustawiona na niewielkiej kolumience o przekroju kwadratowym. Wszystkie ściany szafki przeszklone. Całość wygląda na nową, a ponieważ znajduje się na prywatnym podwórku, jest starannie utrzymana. Nieznana data powstania kapliczki.
Współrzędne GPS: 50°20'01.1"N 21°00'38.9"EKrucyfiks z 1895 roku

ID: oblekon02
Opis: Bardzo stary krucyfiks, jeden ze starszych na terenie gminy Pacanów. Według informacji na dołączonej do podstawy krzyża metalowej tabliczce powstał w roku 1895. Nazwisko fundatorów jest zatarte. Odczytać można jedynie imię Antoni i fragment nazwiska ...sinowie. Reszta liter nazwiska odpadła albo została zniszczona przez korozję. Krucyfiks został wykonany jako żeliwny odlew. Jest bardzo ozdobny i wykonany z dużą starannością. Końcówki ramion krzyża zdobione ustawionymi w poprzek kwadratami. Na nim zawieszona figura Chrystusa. Cały krucyfiks umieszczony w betonowej kolumnie, z ozdobnym gzymsem. W dolnym ramieniu krzyża tablica z nazwiskiem fundatora oraz intencją postawienia kapliczki: "NA CHWAŁĘ PANU BOGU WSZECHMOGĄCEMU". Całość otoczona metalowym ogrodzeniem, pomalowanym, z kutego żelaza.
Współrzędne GPS: 50°19'43.1"N 20°59'52.9"EKrucyfiks z 1884 roku

ID: oblekon03
Opis: Kolejny stary krucyfiks, jeszcze starszy niż poprzedni, bo pochodzący z roku 1884. Starannie wykonany krzyż, trudno ustalić wizualnie czy kuty czy odlewany, żeliwny. Nad figurą Chrystusa odlewana tabliczka z napisem INRI oraz czteroramienna gwiazda, o rozszerzających się ramionach. Krucyfiks ustawiony na bardzo ładnej, czworościennej kolumnie, o niewielkim gzymsie na górze oraz rozszerzającej się podstawie. W dolnym ramieniu krzyża tabliczka upamiętniająca fundatorów - Jan i Agata Wilkowie - oraz datą powstania. Dookoła krucyfiksu fundament betonowy, w nim zamontowany płotek. Ogrodzenie zdecydowanie młodsze od krucyfiksu, wykonane z użyciem współczesnych technologii oraz współczesnych materiałów. Za ogrodzeniem ozdobne krzewy.
Współrzędne GPS: 50°19'15.3"N 20°59'08.8"EFigura Serca Matki Boskiej

ID: oblekon04
Opis: Wysoka figura Matki Boskiej w kolorze białym, stoi niedaleko rozstaju dróg. Żeby ją odnaleźć należy na skrzyżowaniu, jadąc w kierunki drogi Nadwiślanki, skręcić nieco w lewo. Matka Boska pokazuje palcem wskazującym prawej ręki swoje serce. Podobny gest można odnaleźć w kapliczkach Serca Jezusowego, dlatego na zasadzie analogii nadałem jej taką nazwę. Zarówno figura, a zwłaszcza kolumna, na której stoi są bardzo duże, rzadko można spotkać kapliczki o takiej wysokości. Po figurze widać staranność jej wykonania oraz dbałość o kapliczkę okolicznych mieszkańców. Dookoła kapliczki postawiony jest niski płotek z kutego żelaza, a wokół niego posadzone są niewielkie cyprysiki. W kolumnie bardzo ciekawa sentencja, wyryta na kamiennej płycie "ŁASKAWY I MIŁY PRZECHODNIU. POMNIJ, ŻE ŚMIERC I WIECZNOŚĆ DZIEŃ PO DNIU ZBLIŻA SIĘ KU TOBIE CO CHWILA. WIĘC I TY ZMARŁYM OFIARUJ ZDROWAŚ MARYJA". Brak danych na temat fundatorów i daty powstania kapliczki.
Współrzędne GPS: 50°19'24.8"N 21°00'20.0"EFigura Matki Bożej Bolesnej

ID: oblekon05
Opis: Stara kapliczka z figurą Matki Boskiej Bolesnej. Powstała w 1907 roku, a jej fundatorami byli Maciej i Ewa Kiljanowie oraz Jan i Wiktoria Kłoskowie. Mimo upływających lat bardzo dobrze zachowana, widać, że mieszkańcy opiekują się kapliczką. Figura Matki Boskiej Bolesnej ustawiona jest na kwadratowej kolumnie, ładnie wykonanej, Sama figura również bardzo starannie wykonana i mimo upływających lat dobrze zachowana. Na przedzie kolumny duża tarcza, tak duża, jak sama kolumna. Na niej napis upamiętniający fundatorów oraz intencję postawienia kapliczki. Napis głosi "O MATKO BOLESNA RATUJ NAS. FUNDATOROWIE MACIEJ I EWA KIELIJANY. JAN I WIKTORYA KŁOSKI. 1907 R.". Dookoła kapliczki zielone krzewy oraz wykonany na pewno później niż kapliczka niski płotek ze stalowych prętów.
Współrzędne GPS: 50°19'39.1"N 21°00'14.7"EProjekt i kodowanie Sławomir Cudny 2016. Materiały można wykorzystać za zgodą autora