Kapliczki i krzyże przydrożne Niegosławic


Figura Matki Boskiej

ID: niegoslawice01
Opis: Figura Matki Boskiej, stojąca niedaleko skrzyżowania drogi z Pacanowa do Wójczy z droga krajową 73, jest dosyć nietypowa. Na pierwszy rzut oka trudna jest do skojarzenia z innymi figurami Matki Boskiej, zwykle wystepującymi w długich welonach na głowie, dopiero po bliższym przyjrzeniu się widzimy pod stopami figury charakterystyczną głowę węża trzymającego jabłko, z postawioną na jego głowie stopą Matki Boskiej. Figura wykonana prawdopodobnie z betonowego lub innego mineralnego odlewu. Stoi na bardzo pięknej, starej kolumnie. Na kolumnie znajdują się odlewane z betonu zdobienia. Kolumna zakończona jest na górze ozdobną głowicą. Powstanie kapliczki datowane jest na początek XX wieku. W czasie działań wojennych w 1945 roku odłamek pocisku zniszczył głowę figury. Obecną, na początku lat 50-tych, dorobił p.Kierys (informacje historyczne uzyskane dzięki uprzejmości p.Jarosława Banasika).
Współrzędne GPS: 50°23'57.1"N 21°01'43.9"E



Kapliczka Nawiedzenia Obrazu Matki Boskiej

ID: niegoslawice02
Opis: Szafkowa kapliczka, sądząc po sposobie wykonania i zużyciu elementów obudowy, wyglądająca na dosyć starą. Szafka drewniana, z przeszkolną, otwieraną przednią ścianką. Boczne ściany szafki również przeszklone. Na szafce blaszany, trójkątny dach, z przodu wygięty ku górze. Na przedniej ściance daszku przymocowany jest metalowy medalion, średnicy około 7 cm, przedstawiający obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. We wnętrzu kapliczki znajduje się, wypalony przez słońce do odcienia niebieskiego, obrazek Matki Boskiej Częstochowskiej z podpisem "PAMIĄTKA NAWIEDZENIA MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W PARAFII ŚW.APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA W KATOWICACH". Obrazek ten, choć stopień wypalenia słońcem wskazuje na jego słuszny wiek, wygląda jednak na młodszy od szafki kapliczki, prawdopodobnie został wymieniony. Cała szafka jest ustawiona na drewnianym słupie. Ten zaś zabezpieczony jest przed przechylaniem się metalowymi rurami. Kapliczka została ufundowana w 1946 roku przez Jana Lolo.
Współrzędne GPS: 50°23'38.5"N 21°01'22.7"E



Figura Matki Boskiej Niepokalanej

ID: niegoslawice03
Opis: Kapliczka Matki Boskiej Niepokalanej jest nowa. Wcześniej w tym miejscu stała drewniana słupowa kapliczka z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, ale została zniszczona przez burzę. Fundatorem wcześniejszej, datowanej na początek XX wieku, był Ireneusz Czaplak. Obecną ufundowała p.Maria Wróbel. Nowa figura Matki Boskiej Niepokalanej umieszczona jest w metalowej szafce, trójstronnie przeszklonej. Daszek z blachy, dwuspadowy. Przednia ścianka szafki otwierana. Na daszku zamocowany jest metalowy, wykonany z płaskownika krzyż. Szafka z figurą postawiona na betonowym postumencie, obłożonym cegłą klinkierową. Otoczenie kapliczki, którego głównym elementem są dwa wielkie drzewa, jest zadbane i ozdobione posadzonymi kwiatami.
Współrzędne GPS: 50°23'38.5"N 21°01'52.0"E



Kapliczka Matki Boskiej Różańcowej

ID: niegoslawice04
Opis: Kapliczka Matki Boskiej Różańcowej jest trudna do znalezienia. Teren, na którym jest postawiona, jest zarośnięty krzakami i chwastami, a sama kapliczka jest w opłakanym stanie. Figura Matki Boskiej umieszczona jest w metalowej szafce, przeszklonej z trzech stron, ale szafka jest zardzewiała, a samo oszklenie częściowo niekompletne. Na szafce widoczne są ślady po malowaniu sprzed wielu lat, ale rdza robi swoje i na ramach farba odstaje płatami. Całość postawiona na metalowym słupku, który czas powoli przygina do ziemi. Widać na pierwszy rzut oka, że kapliczką od lat nikt się nie zajmuje. Sama figura również nosi znaki upływającego czasu. Kiedyś zapewne kolorowa, obecnie pomalowana na jednolity biały kolor, pełna jest czarnych wykwitów, pochodzących z pleśni lub rdzy. Zapewne w ciągu kilku następych lat kapliczka popadnie w całkowitą ruinę, jeśli nikt się nią nie zaopiekuje i nie doprowadzi do właściwego stanu.
Współrzędne GPS: 50°23'40.0"N 21°01'35.5"E



Kapliczka Matki Boskiej Niepokalanej

ID: niegoslawice05
Opis: Skromna kapliczka szafkowa, którą bardzo łatwo przegapić, ponieważ jest zarośnięta krzakami i ledwo widoczna z drogi. Kapliczka jest, jak wspomniałem, niewielka. Szafka drewniana, z blaszanym zadaszeniem zawieszona na pniu starego drzewa. Przednia ściana przeszklona. Wewnątrz niewielka figurka Matki Boskiej Niepokalanej. Nieznana data oraz intencja powstania.
Współrzędne GPS: 50°23'53.8"N 21°00'41.6"E



Projekt i kodowanie Sławomir Cudny 2016. Materiały można wykorzystać za zgodą autora