Kapliczki i krzyże przydrożne Komorowa


Kapliczka Matki Boskiej z koroną cierniową

ID: komorow01
Opis: Kapliczka Matki Boskiej w centrum Komorowa, na rozstaju dróg, w okolicach przystanku autobusowego. Figura Matki Boskiej trzyma w swych dłoniach koronę cierniową, która przyciska do serca. Nad figurą zbudowane jest zadaszenie z metalowych prętów podtrzymujących blaszany dach w formie półkola. Kolumna, na której stoi figura jest betonowa, pokryta ozdobnymi kawałkami szkła w różnych kolorach. Kolumna rozszerza się na górze schodkowo, na dole zakończona jest szerszym od podstawy postumentem. Całość postawiona na betonowej płycie. Kapliczka otoczona jest wykonanym z metalowych prętów nskim ogrodzeniem, wewnątrz którego rosną kwiaty. Na dolnej części kolumny cokołu umieszczona jest tabliczka z czarnego szkła z napisem "MATKO NAJŚWIĘTSZA DO CIEBIE SIĘ GARNIEMY, W TWEJ OPIECE POZOSTAĆ CHCEMY" oraz informacja o fundatorach: "FUND.: KOMORÓW 1981 R.".
Współrzędne GPS: 50°21'31.9"N 21°07'01.0"EKapliczka Matki Boskiej Niepokalanej

ID: komorow02
Opis: Figura Matki Boskiej Niepokalanej stoi na betonowym postumencie w kształcie kwadratowej kolumny. Wokół samej figury znajduje się konstrukcja z metalowych, spawanych prętów, zwieńczonych półkolistym dachem z blachy. Dach zdobiony w trójkątne wycięcia. Tylna ściana tej konstrukcji również wypełniona jest blachą. Całość konstrukcji chroniącej figurę Matki Boskiej Niepokalanej sprawia wrażenie lekkości. Kwadratowa kolumna, szersza na górze, na dole rozszerza się w postaci schodków. Pomiędzy figurą Matki Boskiej a cokołem zachodzi pewien dysonans wiekowy. Cokół wydaje się starszy niż sama figura. Możliwe, że poprzednia uległa zniszczeniu na skutek upływu czasu lub błędów w konserwacjii a na jej miejscu postawiono nową, współczesną. Kapliczkę otacza starannie wykonane ogrodzenie ze stalowych kątowników i prętów, w rogach tego ogrodzenia wspawane są małe krzyże z prętów budowalnych. Cała kapliczka bardzo dobrze wygląda, wszystkie elemeny ładnie komponują się pod względem proporcji i kolorystki. Sama kapliczka i jej otoczenie jest zadbane przez osoby opiekujące się nią. Brak informacji na temat fundatorów, intencji i daty powstania kapliczki.
Współrzędne GPS: 50°21'07.0"N 21°06'00.8"EProjekt i kodowanie Sławomir Cudny 2016. Materiały można wykorzystać za zgodą autora