Kapliczki i krzyże przydrożne Biechowa


Figura Serca Jezusowego

ID: biechow01
Opis: Figura Serca Jezusowego pochodzi, według napisu na cokole, z 1942 roku. Jej fundatorami byli Władysław i Anna Matusowie. Mieszkańcy, których pytałem o cel postawienia kapliczki nie potrafili mi pomóc, ale w jednej z rozmów powiedzieli mi, że w tym miejscu stał spalony w czasie II wojny światowej dom. Możliwe, że kapliczka została ufundowana w tej intencji. Sama figura jest pięknie, jak na lata swojego powstania, utrzymana. Duża sylwetka Chrystusa wznosi się postawiona na kwadratowej kolumnie, starannie wykonanej. Kolumna stoi na schodkowym fundamencie. Jezus wskazuje prawą reką na swoje serce zakończone płomieniem. Na kolumnie napis "PÓJDŹCIE DO MNIE WSZYSCY, KTÓRZY PRACUJECIE I JESTEŚCIE OBCIĄŻENI, A JA WAS OCHŁODZĘ" będący cytatem z Ewangelii św.Mateusza oraz podpis "FUNDATOROWIE WŁADYSŁAW I ANNA MATUS 1942 R.".
Współrzędne GPS: 50°22'59.7"N 21°00'21.6"E



Figura Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia

ID: biechow02
Opis: Przy kościele w Biechowie na placu stoi figura Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia. Jej powstanie jest datowane na rok 1900. Figura jest duża, postawiona na niewielkiej kolumnie o kwadratowym przekroju. Zarówno sama figura Matki Boskiej, jak i kolumna wykonana jest z wielką starannością. Matka Boża ma złożone do modlitwy ręce. Bosymi stopami opiera się kamienie. Spośród tych kamieni pod mocą jej kroków wyrastają róże. Bardzo piękna jest tablica na cokole. Wyglądem przypomina pergaminowy zwój, oplatają go kamienne kwiaty. Na tablicy napis "SALVE REGINA NIEPOKALANIE POCZĘTA DZIEWICO MARYO. ROK JUBILEUSZOWY. BIECHÓW". Figura zabezpieczona jest przed deszczem za pomocą czterospadowego daszka, wspartego na metalowych kątownikach. Dookoła kapliczki niski płotek z metalowych elementów.
Współrzędne GPS: 50°22'55.2"N 20°59'55.7"E



Kapliczka Świętej Rodziny

ID: biechow03
Opis: Fundatorem kapliczki Świętej Rodziny był w roku 1910 ks.Franciszek Dworak (wg informacji od p.Jarosława Banasika). Zmobilizował on mieszkańców Biechowa do zebrania polnych głazów, które posłużyły jako cokół dla trzech figur: Maryi, Józefa i Dzieciątka Jezus. Przy czym Jezus nie jest w kapliczce w wieku, do którego jesteśmy przyzwyczajeni przez bożonarodzeniowe szopki. Otóż Jezus w kapliczce ma kilka lat. W jednej ręce trzyma mały krzyż, natomiast drugą ręką błogosławi wiernych. W samym wykonaniu figur widać duży kunszt ich twórcy. Mimo upływu lat szczegóły, zarówno twarzy jak i strojów, są wyraźne i dobrze widoczne. Bardzo ciekawe jest również roślinne otoczenie kapliczki. Wygląda ona jakby wynurzała się z otaczającej zieleni. Na cokole z polnych głazów umieszczona jest tablica z datą powstania kapliczki - 1910.
Współrzędne GPS: 50°22'51.1"N 20°59'51.7"E



Statua Najświętszej Maryi Panny

ID: biechow04
Opis: Najpiękniejsza, dostojna, górująca nad okolicą kapliczka w Biechowie. Biechów w ogóle ma bardzo piękne i niezwykle starannie utrzymane kapliczki. Ale ta jest najbardziej dostojna. Nawet trudno nazwać ją kapliczką, dlatego użyłem określenia statua. Zacznijmy od dołu. Najpierw wysoki kopiec, na którym statua stoi. Już jego wysokość zmusza do zadarcia naszej głowy do góry, do nieba. Potem kwadratowa kolumna a na niej kolejna, artystycznie poskręcana, wyglądające jak morskie fale lub wijące się na wietrze płótno, trudno dobrać najlepsze porównanie. I dopiero na tym figura Matki Bożej, ale nietypowa, kojarząca się z aniołem. Matka Boża stoi na kuli, którą po lewej i prawej stronie podtrzymują aniołki. Głowy aniołków wystają także z poskręcanych bałwanów. W dłoniach trzyma laskę, z której wychodzą kamienne kwiaty. Głowę Maryji otacza wieniec z pięcioramiennych gwiazd. W rzeźbie Maryi widać dynamizm i potęgę, nie przypomina pokornej, serdecznej i ciepłej z innych kapliczek. Można powiedzieć, że jest to Maryja triumfująca. Dookoła posągu niski drewniany płotek. Powstanie kapliczki datowane jest na rok 1737, tak wynika z tablicy na cokole, więc jest to jedna z najstarszych figurek na terenie gminy Pacanów. Na pięknej tablicy na cokole napis "WITAJ I WSPOMÓŻ MIŁOŚCIWA PANI, DO CIEBIE PROŚBY ZANOSZĄ PODDANI. 1737". Według informacji, uzyskanych od p.Jarosława Banasika statua cudem ocalała podczas II wojny światowej.
Współrzędne GPS: 50°22'49.8"N 20°59'50.3"E



Metalowy krzyż

ID: biechow05
Opis: Prosty, metalowy krzyż, wykonany ze stalowych, spawanych kształtowników. Na nim zawieszona również metalowa figura ukrzyżowanego Chrystusa. Nad figurą półkolisty, ozdobnie ząbkowany daszek z blachy, a z miejsca połączenia ramion odchodzą cztery promienie w kształcie ostrza włóczni. Dolne ramię krzyża podwójne a na nim wspawany z prętów rok powstania 1974. Ramiona krzyża ozdobnie zakończone. Dookoła krzyża metalowy płotek. Nieznany fundator i intencja powstania krzyża.
Współrzędne GPS: 50°22'29.8"N 20°59'26.7"E



Projekt i kodowanie Sławomir Cudny 2016. Materiały można wykorzystać za zgodą autora