Kapliczki i krzyże przydrożne Zborówka Nowego


Kapliczka Matki Boskiej Niepokalanej

ID: zboroweknowy01
Opis: Kapliczki Matki Boskiej Niepokalanej to jedne z popularniejszych rodzajów kapliczek na terenie gminy Pacanów. Figura Matki Boskiej w kapliczce w typowej pozie, z otwartymi dłońmi. Figura osłonięta metalową szafką, trójstronnie przeszkolną, wykonaną z metalowych kątowników i obudowaną ocynkowaną blachą. Nad figurą dwuspadpowy dach również z blachy ocynkowanej. Kapliczka stoi na betonowym postumencie, zakończonym na dole schodkowym rozszerzeniem. Teren pod kapliczkę wydzielony z prywatnej posesji siatkowym ogrodzeniem tworzy małą, zadbaną działkę. Od ulicy oddziela ją drewniany płotek. Nieznany fundator, data i intencja powstania.
Współrzędne GPS: 50°24'18.1"N 21°05'18.1"E



Kapliczka szafkowa z metalowym obrazkiem Chrystusa

ID: zboroweknowy02
Opis: Mała, stara kapliczka szafkowa wisząca na drzewie. Fundatorem kapliczki jest p.Stanisław Kałczuga a okres jej powstania do wrzesień 1939 roku, podczas walk wojsk polskich z niemieckimi w Sroczkowie. Mimo upływających lat kapliczka jest w dobrej kondycji, a szafka mieszcząca w środku metalowy obrazek Chrystusa oraz małą figurkę Maryi Niepokalanej świetnie zachowana. Cała szafka wykonana jest z drewna, przednia ścianka otwierana, przeszklona. Daszek drewniany, dwuspadowy, na ściance szczytowej zamontowany krzyżyk. Pod szafką drewniana półeczka, a niżej uchwyt do zamocowania. Nad szafką drewniany krzyż, zbity z prostych desek .
Współrzędne GPS: 50°24'19.2"N 21°05'12.6"E



Kapliczka szafkowa na kamiennym słupie

ID: zboroweknowy03
Opis: Kapliczka z obrazkiem Matki Boskiej Częstochowskiej jest przykładem, jak bardzo czas dla tego typu obiektów jest niszczący. W ciągu roku z pięknej kapliczki, starej, bardzo starannie wykonanej zmieniła się w ruinę. Szafka, niegdyś zadbana, widać, że została wykonana przez dobrego rzemieślnika, z pięknymi półkolumienkami z przodu. zamieniła się w rozpadającą się skrzynkę, z oberwaną tylną ściankę. Po obrazku została jedynie ramka, leżąca smętnie na ziemi. Nawet z betonowego słupa odchodzi farba płatami, odsłaniając goły kamień. Drewniania szafka, z dwuspadowym dachem, nadal zachowała, przynajmniej z przodu, swój urok. Nieznany rok powstania ani fundator kapliczki.
Współrzędne GPS: 50°23'58.4"N 21°05'31.1"E



Figura Matki Boskiej Niepokalanej

ID: zboroweknowy04
Opis: Bardzo ładna, współcześnie wykonana kapliczka, stojąca na wydzielonym fragmencie prywatnej posesji. Sama figura Matki Boskiej, można powiedzieć standardowa. Nad nią jednak bardzo starannie i estetycznie wykonana zabudowa, z ocynkowanej blachy, z półłukowym daszkiem płynnie przechodzącym w ścianki obudowy. Brzeg blachy z przodu wygięty w ozdobne ząbki. Boki szafki z metalowego kątownika, przeszklone. Na górze daszka krzyż z metalowego płaskownika, ładnie wycięty, ciekawy wizualnie. Całość na betonowym, kwadratowym postumencie, zakończonym dookólnym schodkiem. Kapliczkę z trzech stron otacza starannie wykonany płotek z metalowych prętów.
Współrzędne GPS: 50°24'01.3"N 21°05'18.9"E



Figura Matki Boskiej Różańcowej

ID: zboroweknowy05
Opis: Kapliczka z figurą Matki Boskiej Różańcowej została ufundowana przez zmarłą żonę p.Tadeusza Ubowskiego oraz jego dwóch synów Józefa i Jerzego w roku 2000 na pamiatkę początku trzeciego tysiąclecia królowania Maryi. Inicjatywę tę także wspierali finansowo okoliczni mieszkańcy (na podstawie informacji od p.Jarosława Banasika). To kolejna, oprócz kapliczki w Zborówku, figura Matki Bożej Różańcowej, która ma na głowie koronę. Szafka figury, łącznie z daszkiem, przeszklona, ale w daszku zamontowane jest szkło kolorowe. Starannie wykonany, nowy postument, pokryty jest ozdobną cegłą klinkierową. Na dole cokołu pojedynczy schodek. Z przodu cokołu metalowa, grawerowana tabliczka z napisem "W ROCZNICĘ NAWIEDZENIA RODZIN I ROKU JUBILEUSZOWEGO 2000".
Współrzędne GPS: 50°24'08.4"N 21°05'53.3"E



Projekt i kodowanie Sławomir Cudny 2016. Materiały można wykorzystać za zgodą autora