Kapliczki i krzyże przydrożne Zborówka


Kapliczka Maryi Niepokalanej

ID: zborowek01
Opis: Kapliczka Matki Boskiej Niepokalanej została ustawiona w tym miejscu w roku 1966. Intencją jej postawienia było uczczenie rocznicy 1000-lecia chrztu Polski. Pieniądze na figurę zbierała p.Bronisława Waluś a przywiózł ją p.Gromny. Ponieważ ówczesne władze komunistycznej Polski tępiły tego rodzaju inicjatywy kapliczka została postawiona w nocy (informacje uzyskane dzięki uprzejmości p.Jarosława Banasika). Kapliczka stoi niemal w centrum Zborówka, niedaleko przystanku autobusowego. Przedstawia typową figurę Matki Boskiej Niepokalanej. Stoi na cokole z lastryka, na dole rozszerzającego się w schodki, na górze w gzyms. Na przedniej ścianie cokołu napis "NA PAMIĄTKĘ 1000 LECIA CHRZU POLSKI MIESZKAŃCY WSI ZBORÓWEK 1966". Nad figurą daszek z blachy, wsparty na ażurowych, wygiętych w łuki prętach. Brzeg daszku zdobiony w kwadratowe wycięcia. Dookoła kapliczki postawiony metalowy płotek, ze szczebelkami zakończonymi łukami z małymi krzyżykami w środku.
Współrzędne GPS: 50°23'41.5"N 21°06'08.2"E



Figura Matki Boskiej Różańcowej

ID: zborowek02
Opis: Figura Matki Boskiej Różańcowej stoi przed Zborówkiem. Wybudowali ją w roku 1980 mieszkańcy wsi Książnice na pamiątkę odwiedzin we wsi obrazu Matki Boskiej. Pierwotna figura, stojąca w tym miejscu, była drewniana, ale materiał zaczął gnić. Uzyskanie zgody na postawienie w tym miejscu figury kamiennej utrudniały władze. Figurę na miejsce przywieźli p.Hersztek, p.Dupońka i p.Gromny (informacje dzięki uprzejmości p.Jarosława Banasika). Kapliczka Matki Boskiej Różańcowej stoi na niewielkim wzniesieniu. Nietypowym dla tego rodzaju wizerunku jest korona umieszczona na głowie Matki Boskiej. Cokół kapliczki wykonany z lastryka, schodkowy na dole, na górze zakończony niewielkim gzymsem. Na przedniej ścianie cokołu napis upamiętniający fundatorów i intencje oraz rok powstnia "NA PAMIĄTKĘ ODWIEDZIN MATKI BOŻEJ MIESZKAŃCY WSI KSIĄŻNICE ROK 1980". Kapliczka wykończona blaszanym daszkiem wspartym na lekkiej konstrukcji z metalowych prętów. Wykończenie daszku w kwadratowe wycięcia. Zarówno konstrukcja daszku, jak i sposób jego wykończenia może wskazywać, że wykonała go ta sama osoba, która wykonywała daszek do kapliczki Maryji Niepokalanej. Dookoła kapliczki płotek z metalowych prętów, również podobny do płotku w poprzedniej kapliczce.
Współrzędne GPS: 50°23'35.9"N 21°05'33.6"E



Figura Chrystusa Frasobliwego

ID: zborowek03
Opis: Figura Chrystusa Frasobliwego stoi nieopodal ośrodka Marcotermu. Postawili ją mieszkańcy wsi Zborówek w intencji opieki Chrystusa nad nimi w czasie epidemii cholery. Figura w czasie działań wojennych ucierpiała. W 1948 roku mieszkańcy wyprostowali pochylony cokół, a p.Bronisława Waluś odnalazła i przymocowała oderwane ręce (informacje historyczne za p.Jarosławem Banasikiem). Figura Chrystusa Frasobliwego stoi na wysokim, wznoszącycm się nad drogą cokole, w pozie typowego zamyślenia nad marnością tego świata. Na cokole można zauważyć napisy, ale niestety są one nieczytelne. Właściwie da się odczytać tylko słowo "W ROKU" ale reszty można się tylko domyślać. Dół cokołu wstawiony w kamienny postument, na górze rozszerza się w niewielki gzyms.
Współrzędne GPS: 50°23'38.7"N 21°05'57.1"E



Projekt i kodowanie Sławomir Cudny 2016. Materiały można wykorzystać za zgodą autora