Kapliczki i krzyże przydrożne Woli Biechowskiej


Drewniany krzyż

ID: wolabiechowska01
Opis: Drewniany krzyż stoi na skrzyżowaniu polnych dróg, na granicach wsi Wola Biechowska i Biechów, czyli w miejscu, gdzie takie obiekty były stawiane tradycyjnie. Obecny krzyż jest drugim postawionym w tym miejscu. Poprzedni rozpadł się pod wpływem czasu i warunków atmosferycznych. Fundatorem współczesnego jest p.Kunat a jego powstanie datowane jest na lata II wojny światowej. Mieszkańcy Woli Biechowskiej w tym miejscu obchodzą uroczystość poświęcenia pól.
W przypadku tego krucyfiksu udało mi się dotrzeć do dwóch opowieści. Pierwsza dotyczy modlitwy o deszcz. Po II wojnie światowej latem panowała ogromna susza, przypominająca obecne, kiedy deszcz potrafi nie padać przez całe lato. Mieszkańcy Woli Biechowskiej poprosili, za pośrednictwem kościelnego, miejscowego proboszcza o odprawienie w tym miejscu mszy w intencji opadów. Już w trakcie mszy niebo niespodziewanie się zachmurzyło a z chmur spadła ulewa tak intensywna, że parafianie biegiem, razem z proboszczem, uciekali do domów. Co więcej, modły okazały się tak skuteczne, że deszcz padał przez kilka tygodni. Stąd wzięło się wśród mieszkańców żartobliwe powiedzenie, że kościelny chciał ich utopić. Druga, co do której nie udało mi się zdobyć żadnego potwierdzenia, że pod krzyżem pochowani są żołnierze radzieccy polegli w czasie walk II wojny światowej. Mieszkańcy, których pytałem nie pamiętają takiego wydarzenia, może być to więc jedynie plotka, zwłaszcza, że Armia Czerwona raczej nie pałała miłością do obiektów religijnych.
Krzyż wykonany jest z drewnianych belek, ramiona zakończone ozdobnymi zaokrągleniami. Na krzyżu zawieszona figura Chrystusa, nad nią daszek blaszany w formie półkola, ozdobiony ząbkowaniami. W dolnej części krzyża przybity niewielki ryngraf z obrazkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Otoczenie krzyża zadbane, sam krzyż również wygląda na starannie utrzymany.
Współrzędne GPS: 50°23'08.9"N 21°00'44.0"E



Podwójna kapliczka

ID: wolabiechowska02
Opis: Bardzo piękna i oryginalna kapliczka, orginalna ze względu na swoją budowę - składa się bowiem z dwóch elementów. Górna część jest poświęcona Chrystusowi. Wewnątrz stoi figura Chrystusa, w czerwonym płaszczu, błogosławiącego wiernych. W drugiej, dolnej, stoi figura Matki Boskiej, mniejsza. Całość tworzy jedną z najładniejszych kapliczek w gminie Pacanów, aż żal że nie jest widoczna z drogi. Kapliczka stoi bowiem na terenie prywatnego, niezamieszkałego domu, a zasłaniają ją gęste krzaki. Żeby ją dojrzeć trzeba podejść z boku. Sama kapliczka to niewielki, murowany domek, z bardzo pięknym dachem, zakończonym wysokim szpicem. Budowla jest niezwykle starannie wykonana, figurki są z trzech stron przeszklone. Warto by było odsłonić ją dla wszystkich wycinając porastające z przodu krzaki. Brak informacji na temat fundatora, daty i intencji powstania kapliczki.
Współrzędne GPS: 50°22'33.4"N 21°01'08.5"E



Krzyż na wysokiej kolumnie

ID: wolabiechowska03
Opis: Wysoka kolumna, zakończona metalowym krucyfiksem, stoi w centrum Woli Biechowskiej. Jej pochodzenie datowane jest na czasy potopu szwedzkiego (za p.Jarosławem Banasikiem) i jeśli jest to prawda, to trzeba przyznać, że jak na ten wiek jest bardzo dobrze zachowana. Jest to bardzo piękny krucyfiks, ale pierwsze, co rzuca się w w oczy to właśnie kolumna. Patrząc na ten obiekt odnosi się wrażenie, że to kolumna jest głównym obiektem, a nie stojący na jej szczycie kuty krzyż. Krzyż jest bardzo ładny, bardzo starannie wykonany, ale w stosunku do kolumny nieproporcjonalnie mały. Bardzo interesujące jest zwieńczenie kwadratowej w przekroju kolumny. Na każdym z boków znajduje się wnęka, a w nich figury. Z przodu metalowa figura ukrzyżowanego Chrystusa, po bokach płaskorzeźby, niestety trudno powiedzieć, kogo ukazują. Sama kolumna nie jest dokładnie kwadratowa w przekroju, jej boki są ścięte, właściwie przekrój kolumny to ośmiokąt. Krucyfiks warto zobaczyć, i ze względu na wiek powstania i ze względu na jego urodę.
Współrzędne GPS: 50°22'46.0"N 21°00'57.2"E



Projekt i kodowanie Sławomir Cudny 2016. Materiały można wykorzystać za zgodą autora