Kapliczki i krzyże przydrożne Wójeczki


Żeliwny krucyfiks

ID: wojeczka01
Opis: Piękny krucyfiks wykonany z żeliwa w formie odlewu. Fundatorami krzyża byli Sylwester Kopeć i Józef Gawron. Krucyfiks, według informacji na cokole, został ufundowany w 1904 roku. W odróżnieniu od większości krzyży przydrożnych w gminie Pacanów ten wykonany jest z odlewanego żeliwa, a nie z elementów kutych lub spawanych. Jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej widowiskowych krzyży w gminie. Odlewany korpus krzyża ma ażurową, lekką formę. Na końcach ramion krzyża znajdują się ozdoby w postaci czterolistnej koniczyny, w centrum których są małe krzyżyki. Od centrum krucyfiksu odchodzą estetyczne promienie. Całości dopełnia starannie wykonana figura ukrzyżowanego Chrystusa. Równie interesujący jest kamienny cokół, na którym krzyż stoi. Przede wszystki w oczy rzuca się napis "BŁOGOSŁAW BOŻE ZA PRZYCZYNĄ NIEPOKALANEJ DZIEWICY MARYJI MATKI BOLESNEJ. W ROKU JUBILEUSZOWYM 1904. FUNDATOROWIE SYLWESTER KOPEĆ GAWRON JÓZEF" umieszczony w tarczy z zaokrąglonymi narożnikami. Fragmenty napisu oddzielone są ozdobami. Dookoła figury płotek z kutych elementów, wyglądający na równie stary, jak cała figura. Każdy słupek płotka zakończony jest szpicem albo kulą.
Współrzędne GPS: 50°23'51.5"N 20°58'14.2"E



Kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej

ID: wojeczka02
Opis: Mała, szafkowa kapliczka stojąca na prywatnej posesji. Wewnątrz obrazek Matki Boskiej Częstochowskiej. Szafka metalowa, z przodu otwarta, Daszek dwuspadowy, zakończony krzyżem wykonanym z wygiętego drutu. Szafka ustawiona na metalowym, kwadratowym słupku.
Współrzędne GPS: 50°23'51.8"N 20°57'52.1"E



Figura Świętego Jana Nepomucena

ID: wojeczka03
Opis: Figura świętego Jana Nepomucena, jako patrona żeglarzy, flisaków, budowniczych mostów i młynarzy, często stawiana jest nad zbiornikami i ciekami wodnymi. Zapewne dlatego stoi nieopodal strumienia odprowadzającego wodę ze źródeł w Wójeczce. Datowana jest na połowę XIX wieku (za p.Jarosławem Banasikiem). Charakterystycznym elementem figur tego świętego jest nakrycie głowy i trzymany w dłoniach krzyż. Niestety fragment krzyża w tej kapliczce uległ z biegiem czasu uszkodzeniu. Zamiast szczytu krzyża widoczny jest jedynie pręt metalowy. Kwadratowy cokół, na którym stoi figura Nepomucena, nosi ślady dawnej świetności. Na przedniej ścianie są ślady po tarczy, zawierającej pewnie informacje o fundatorach, ale czas zatarł napis i w chwili obecnej jest niewidoczny. Cokół rozszerza się ku górze, tworząc półeczkę dookoła figury świętego, na dole przechodzi w schodki zakończone szeroką podstawą. Otoczenie kapliczki jest zadbane, w tle kapliczki posadzone ozdobne drzewa.
Współrzędne GPS: 50°23'58.4"N 20°58'02.0"E



Projekt i kodowanie Sławomir Cudny 2016. Materiały można wykorzystać za zgodą autora