Kapliczki i krzyże przydrożne Wójczy


Figura skrępowanego Chrystusa

ID: wojcza01
Opis: W samym centrum Wójczy, na górce, stoi kapliczka z figurą Chrystusa. Ustawiona na niewielkim wzniesieniu, spogląda w stronę wsi z zadumą. Ciekawostką tej figury, którą można na pierwszy rzut oka przeoczyć, są skrępowane dłonie Chrystusa. Dlaczego - nie wiadomo. Chrystus stoi w pozycji wyprostowanej, na głowie ma cierniową koronę, na na piersiach na tarczy krzyż. Figura i cała kapliczka wygląda na starą, ale nieznana jest data jej powstania jak również fundator i intencja, w której ją ustawiono. Figura stoi na kolumnie, na dole przechodzącej w schodki, natomiast na górze rozszerzającej się półkoliście w sporych rozmiarów gzyms. Dookoła kapliczki później wykonane ogrodzenie, którego narożne słupki zakończone są kopułkami. Przy figurze ławeczka, dla chcących się pomodlić. Wiek drzew rosnących na górce obok kapliczki wskazuje na jej wiek przynajmniej kilkudziesięcioletni.
Współrzędne GPS: 50°23'34.3"N 20°58'44.5"E



Krzyż i kapliczka "Jezu ufam Tobie"

ID: wojcza02
Opis: Podwójna kapliczka, stojąca w typowym miejscu, czyli na rozstaju dróg na granicy wsi. Pierwszym elementem jest stojący tu już wcześniej drewniany krzyż. Na krzyżu zawieszona metalowa figurka Chrystusa. Nad figurką, blaszany daszek, zakończony ozdobnym ząbkowaniem. Krzyż ustawiony na stoku niewielkiego pagórka góruje nad okolicą. W ostatnich latach w tym miejscu przybyła nowa, niezwykle starannie wykonana kapliczka szafkowa, z wstawioną wewnątrz równie estetyczną płaskorzeźbą przedstawiającą bardzo znany w polskiej tradycji katolickiej obraz "Jezu ufam Tobie". Została zawieszona na jednym ze starych drzew porastających pagórek. Ciemnobrązowa obudowa kapliczki ładnie kontrastuje z jasnym drewnem płaskorzeźby. Sama szafka kapliczki zdobiona drewnianymi, rzeźbionymi liśćmi, przeszklona w przedniej ściance i w szczycie dachu. Na górze drewnianego dachu niewielki krzyżyk. Brak informacji na temat fundatora krzyża i kapliczki, jak również daty ich postawienia. Niektórzy mieszkańcy wsi Wójcza mawiają, że w tym miejscu straszy, są tacy, którzy widzieli niewielkie ogniki. Czy to prawda? Ja nie widziałem.
Współrzędne GPS: 50°23'01.1"N 20°58'26.4"E



Kapliczka Matki Boskiej Niepokalanej

ID: wojcza03
Opis: Kapliczka z figurą Matki Boskiej Niepokalanej powstała w 1988 roku z fundacji prywatnej państwa P.S.Oszywów, o czym informuje czarna tabliczka na przedniej części cokołu. Właściciele posesji postawili ją po śmierci swojego dziecka. Z grobu córki przywieźli garść ziemi, którą umieścili pod fundamentem. Biała figura Matki Boskiej Niepokalanej umieszczona jest wewnatrz metalowej, pomalowanej na niebieski kolor szafki, trójstronnie przeszklonej. Na słupkach szafki ozdoby w kształcie spiral wykonane z drutu. Daszek kapliczki czterospadowy, z blachy. Cała kapliczka postawiona na betonowym cokole, nieco szerszym na dole. Na tabliczce przymocowanej do cokołu, oprócz nazwiska fundatorów i daty fundacji, napis "O MARIO KRÓLOWO POLSKI MÓDL SIĘ ZA NAMI". Cokół stoi na betonowej płycie. Dookoła niski płotek z metalowych prętów. Całości dopełniają ozdobne drzewa i krzewy, choć ich gałęzie fragmentami zasłaniają kapliczkę.
Współrzędne GPS: 50°23'33.5"N 20°58'57.5"E



Krzyż żeliwny na Plebance

ID: wojcza04
Opis: Krzyż żeliwy na Plebance został wykonany w 1983 roku na zlecenie pana Stanisława Słoniny w intencji jego zmarłej córki Bronisławy. W 1984 roku został poświęcony przez ks.Waldemara Lachowskiego (informacje pozyskane dzięki uprzejmości p.Jarosława Banasika). Krzyż zrobił kowal Jan Kardynał z Chrzanowa. Krzyż wykonany jest z kutych, żelaznych elementów. Zakończenia ramion krzyża z ozdobnych elementów w kształce połowy gwiazdy. Mimo cieżkości materiału, z którego krzyż został wykonany, sprawia on wrażenie lekkiego. Na krzyżu zawieszona metalowa figura Chrystusa. Dookoła niej odchodzące promienie. Wokół krzyża postawiony płotek z metalowej siatki. Całości dopełniają cztery świerki posadzone w rogach ogrodzenia.
Współrzędne GPS: 50°23'49.6"N 20°59'24.9"E



Żeliwny krucyfiks

ID: wojcza05
Opis: Wykonany ze stalowych kształtowników krucyfiks stoi niedaleko rozstaju dróg obok głównego skrzyżowania w Wójczy. Na metalowej konstrukcji zawieszona figura Chrystusa. Od miejsca połączenia ramion krzyża odchodzą metalowe ozdobne, kute promienie. Ramiona krzyża zakończone zdobieniami z płaskownika w kształcie połowy kwadratu. Ramiona ozdobione są wywierconymi otworami. Nieznana intencja, data i fundator krucyfiksu.
Współrzędne GPS: 50°23'34.9"N 20°58'59.4"E



Figura Matki Boskiej Niepokalanej

ID: wojcza06
Opis: Kapliczka Matki Boskiej Niepokalanej jest dosyć stara. Figura w typowej dla tego wizerunku pozie, z rozłożonymi jak do powitania rękoma. Bardzo ciekawy jest postument, na którym figura stoi. Postument jest niezbyt wysoki, zakończony na górze małym gzymsem. Jeden z rogów jest uszkodzony. Na centralnej części postumentu Napis "BĄDŹ POZDROWIONA O MATKO BEZ GRZECHU POCZĘTA" wewnątrz tarczy w kształcie szerokoramiennego krzyża. Niżej wnęka z kamienną ozdobą w kształce wiszącej tkaniny. Pod tą ozdobą niestety zatarty i słabo widoczny napis, prawdopodobnie z nawiskami fundatorów, być może z datą powstania kapliczki. Z boku na cokole krzyż. Figura otoczona jest kutym, metalowym, niskim płotkiem. Pręty płotka połączone ozdobami w kształcie schodków, a na zwieńczeniu każdego połączenia znajduje się malutki krzyżyk. Narożniki ogrodzenia zakończone kulami. Data powstania i nazwiska fundatorów nieznane.
Współrzędne GPS: 50°23'42.5"N 20°58'24.3"E



Figurka świętej Teresy

ID: wojcza07
Opis: Figurka świętej Teresy, obecnie stojąca na podwórku prywatnego gospodarstwa, znajdowała się wcześniej w w narożniku dworskich czworaków będących własnością hrabiego Popiela. Z inicjatywy hrabiego została także wykonana. Czworaki znajdowały się na placu, zajmowanym obecnie przez stary sklep Gminnej Spółdzielni. Po rozbiórce budynków w czasach powojennych figurkę zabrała do siebie sąsiadująca z czworakami rodzina. W czasie II wojny światowej pocisk artyleryjski uszkodził lewe ramię figurki. Foto Kamila Żyła.
Współrzędne GPS: 50°23'32.5"N 20°58'56.0"E



Kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej

ID: wojcza08
Opis: Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, taki, jaki możemy nabyć w większym sklepie z dewocjonaliami, umieszczony jest w drewnianej skrzynce, jednostronnie otwartej, ustawionej na drewnianym słupie. Skrzynka jest bardzo gustownie wykonana, z dużą starannością. Górna część ma kształt półokrągły, z przodu znajdują się ozdobne nacięcia. Kapliczka pięknie udekorowana jest sztucznymi kwiatami. Intencja i fundator kapliczki nieznani. Foto Kamila Żyła.
Współrzędne GPS: 50°23'37.0"N 20°58'52.9"E



Projekt i kodowanie Sławomir Cudny 2016. Materiały można wykorzystać za zgodą autora