Kapliczki i krzyże przydrożne Sroczkowa


Krucyfiks ze Złotym Chrystusem

ID: sroczkow01
Opis: Krucyfiks z metalową figurą ukrzyżowanego Chrystusa jest jednym z najstarszych obiektów tego typu w Sroczkowie. Ufundowali go mieszkańcy wsi. W czasie wojny został zniszczony, ale mieszkańcy Sroczkowa odbudowali go i odnowili (informacje historyczne pozyskane dzięki uprzejmości p.Jarosława Banasika). Staranność wykonania krzyża budzi podziw. Krzyż wykonany jest z kutej stali, wykonany przez prawdziwego mistrza sztuki kowalskiej. Mimo swojej wielkości sprawia wrażenie lekkiego. Ramiona krzyża zakończone są ozdobami w postaci połączonych ze sobą trzech półokręgów. W ich środku są blaszane ozdoby w kształcie wieloramiennych gwiazd z otworem w środku. Podobne gwiazdy kończą ozdobę z płaskowników biegnących w poprzek ramion krzyża. Figura Chrystusa jest dużym, starannie wykonanym odlewem metalowym, pomalowanym na złoty kolor, podobnie jak blaszane gwiazdy. Nad jej głową znajduje się wyoblony niewielki daszek, z jednej strony krótszy, upływ czasu zamienił ten kawałek w rdzę. Betonowy postument, w którym krucyfiks jest zamocowany, rozszerza sie ku górze i kończy w kształce ściętej piramidy. Na postumencie znajduje się wyryty zarys tarczy, być może wcześniej znajdował się tam jakiś napis dotyczący daty powstania i intencji postawienia kapliczki. W górnej części postumentu, w niewielkiej wnęce, jest mała rzeźba Maryji i Dzieciątka Jezus. Obie te postacie mają na głowach korony. Cała kapliczka otoczona niskim, współcześnie wykonanym ogrodzeniem z metalowych prętów, wewnątrz posadzone kwiaty.
Współrzędne GPS: 50°25'12.8"N 21°03'55.8"E



Kapliczka Matki Bożej z Lichenia

ID: sroczkow02
Opis: Kapliczka z figurą Matki Bożej Licheńskiej, z charakterystycznym orłem na piersi i koroną, jest jedną z wielu kapliczek poświęconych tej postaci w Sroczkowie. Odbudował ją Stanisław Przewoźnik w 1984 roku. Wcześniejsza tam stojąca znajdowała się w opłakanym stanie, była stara i zniszczona, zapewne zmieniłaby się w całkowitą ruinę. Obecnie prezentuje się bardzo okazale. Matka Boska z Lichenia ma niewiele kapliczek na terenie gminy Pacanów. W Sroczkowie jest ich wyjątkowo dużo. Figura Matki Boskiej koloru białego, ze srebrnym orłem i złotą koroną umieszczona jest w metalowej szafce, przeszklonej ze wszystkich stron. Szafka przykryta jest dwuspadowym dachem z blachy, wspartym na metalowych kształtownikach. Na dachu metalowy krzyż ze stalowego płaskownika. Całość postawiona na betonowym postumencie pokrytym cegłą klinkierową. Otoczenie wokół figury zadbane, obsadzone kwiatami.
Współrzędne GPS: 50°25'04.6"N 21°04'19.1"E



Figura Matki Boskiej Różańcowej

ID: sroczkow03
Opis: Kapliczka z figurą Matki Boskiej Różańcowej ma ponad 50 lat. Zaniedbaną figurę do kapliczki przywiózł Stanisław Przewoźnik, a odnowił ją p.Sęk. Sama figura jest typowa, natomiast ciekawa jest szafka, w której została umieszczona, a zwłaszcza jej dach. Dach jest czterospadowy, blaszany. Na szczycie jego znajduje się kula, z której wychodzi krzyż. Matka Boska Różańcowa stoi w metalowej, przeszklonej trójstronnie szafce. Kapliczka ustawiona na metalowym słupku ze stalowej rury. Wokół kapliczki posadzone ozdobne krzewy.
Współrzędne GPS: 50°25'09.6"N 21°04'26.9"E



Kapliczka z obrazem Matki Bożej z Lichenia

ID: sroczkow04
Opis: Kolejna kapliczka z obrazem Matki Bożej z Lichenia. Jej fundatorem jest Stanisław Przewoźnik. Obrazek Matki Bożej Licheńskiej, na którym widać lata użytkowania, umieszczony jest w równie starej i zaniedbanej szafce. Szafka wcześniej wyglądała zapewne lepiej, jej przednia ścianka jest pomalowana i ozdobiona drewnianymi kolumienkami, ale całość sprawia wrażenie skleconej z byle jakich, nie całkiem komponujących się materiałów. Do drewnianiej obudowy zupełnie nie pasuje dach ze zwykłej ocynkowanej blachy budowlanej, oszklenie jest potłuczone, a farba z poszczególnych elementów odchodzi płatami. Obrazek umieszczony wewnątrz ma ramę, z której, tak jak z reszty kapliczki, odchodzi farba. Nad daszkiem kapliczki znajduje się krzyż, ale na nim także spod farby widać ślady rdzy. Szafka postawiona jest na słupku wykonanym ze stalowego kształtownika. Ponurego obrazu dopełnia otoczenie. Kapliczka jest zarośnięta krzakami i chwastami, z drogi nawet trudno ją zauważyć.
Współrzędne GPS: 50°25'37.6"N 21°04'05.7"E



Kapliczka z obrazem Chrystusa i Maryi

ID: sroczkow05
Opis: Bardzo ciekawa, choć mocno zaniedbana kapliczka. Ciekawa ze względu na obrazek w niej umieszczony. Większość kapliczek poświęcona jest Matce Bożej lub są krucyfiksami z ukrzyżowanym Chrystusem. Ta ma we wnętrzu kopię ikony, na której Matka Boża obejmuje Chrystusa w cierniowej koronie, pokazującego przebite gwoździami dłonie. I na tym kończy się piękno tej kapliczki. Szafka bowiem jest ruiną. Wykonana z drewna, naprawiona jest na bokach ocynkowaną blachą, widoczną spod warstwy odpadającej płatami farby. Przednia ściana szafki przeszklona, ale szyba pęknięta po przekątnej. Dach drewniany, dwuspadowy, obity ocynkowaną blachą, zakończony niewielkim drewnianym krzyżem. Szczyt kapliczki również jest przeszklony trójkątną szybą, za nią ledwie widoczny obrazek Matki Boskiej Częstochowskiej. Kapliczka osadzona na drewnianym słupku.
Współrzędne GPS: 50°25'37.6"N 21°04'05.7"E



Kapliczka Maryjna

ID: sroczkow06
Opis: Nowa w swojej formie kapliczka maryjna znajduje się przy drodze z Kwasowa do Sroczkowa. Jej centralnym obiektem jest obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i jest ciekawa o tyle, że w kapliczce znajdują się inne figury maryjne - Matki Boskiej Różańcowej i Matki Boskiej Niepokalanej. Dodatkowo na szczycie kapliczki znajduje się miniaturowa Męka Pańska koloru białego przestawiająca Matkę Boską podtrzymującą ciało Chrystusa zdjętego z krzyża. Całość zamknięta jest w metalowej szafce, oszklonej, zakrytej dwuspadowym, blaszanym dachem. Na szczycie dachu ozdobny krzyż z metalowych kółek. Cała szafka ustawiona jest na starannie dobranej do niej podstawie. Całość tworzy jednolitą, estetyczną całość. Otoczenie kapliczki jest zadbane i obsadzone ozdobnymi krzewami. Kapliczka w ostatnich latach została odnowiona. Brak informacji na temat daty wykonania, intencji powstania i fundatora kapliczki.
Współrzędne GPS: 50°25'20.9"N 21°02'57.4"E



Kapliczka Matki Bożej Licheńskiej

ID: sroczkow07
Opis: Kolejna kapliczka z obrazem Matki Bożej Licheńskiej, które to w Sroczkowie występują wyjątkowo często. Obraz jest starannie wykonany, nie jest zwykłym, papierowym wydrukiem, ale jest niewielką płaskorzeźbą. Trudno ustalić, z jakiego jest materiału, bowiem szata pokryta jest złocistą farbą. Obraz zamknięty w metalowej szafce, z naklejonymi na przedniej ściance prawdopodobnie drewnianymi półkolumienkami. Szafka zadaszona czterospadowym dachem. Na jego szczycie znajduje się ozdobny krzyż z charakterystycznymi zakończeniami ramion w postaci trzech kółek. Na dole krzyża z drutu wygięta ozdobna kula. Podstawa kapliczki wykonana ze stalowego kształtownika. Otoczenie zadbane, pełne kwiatów. Fundatorem kapliczki jest Stanisław Przewoźnik.
Współrzędne GPS: 50°25'02.9"N 21°03'54.7"E



Kapliczka Matki Bożej Licheńskiej podwójna

ID: sroczkow08
Opis: Kapliczka Matki Boskiej Licheńskiej składa się z dwóch elementów. W górnej szafce znajduje się obraz Matki Boskiej Licheńskiej, w dolnej, malutkiej - krzyż. Kapliczka jest mało ciekawa. Szafka górna wykonana jest drewna, na którym czas odcisnął ślady, mało starannie pozbijana. Dach szafki metalowy, z ocynkowanej blachy, dwuspadowy. Nawet dorobione ozdoby z pasków blachy sprawiają wrażenie byle jakich. Najciekawsze elementy kapliczki to ładny krzyż na szczycie dachu oraz metalowy obrazek Matki Boskiej Licheńskiej na górze szafki. Przednia ścianka szafki przeszklona.
Pod dużą szafką podwieszona mała, z krzyżem, jakie można spotkać w domach. Jest niewielka i nie stanowi jakiegoś elementu zdobiącego, zwłaszcza, że szafka jest brzydka i wygląda, jakby miała się rozpaść. Konstrukcja zamocowana na metalowej, grubej rurze.
Kapliczka niestety jest nieciekawa, przeładowana elementami, które miały stanowić jej treść, przynajmniej w zamiarze twórcy. Otoczenie także nieładnie wygląda, roślinność posadzona chaotycznie, bez żadnego planu. Nieznana jest data powstania kapliczki, jej fundatorem jest prawdopodobnie Stanisław Przewoźnik, on bowiem postawił większość kapliczek w Sroczkowie.
Współrzędne GPS: 50°25'35.2"N 21°04'40.6"E



Kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej

ID: sroczkow09
Opis: Bardzo stara, przynajmniej w części kapliczka. Mieszkańcy mówią, że stała w tym miejscu od zawsze. A stara w części, ponieważ najbardziej wiekowym jej elementem jest betonowy słup o przekroju kwadratowym, wsparty na kamiennych belkach. Niestety, zaczyna się on rozpadać, przy podstawie jest pęknięty. Bez odpowiedniej konserwacji wcześniej czy później się zawali. Sama natomiast szafka, z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej w środku, ma około 30 lat. Możliwe, że wcześniej w tym miejscu stała jakaś kamienna figura, ale upływ czasu ją zniszczył. Szafka z obrazem metalowa, z przodu przeszklona, otwierana. Starannie wykonane drzwiczki, będące elementem ozdobnym. W szczycie dachu krzyż z metalowego płaskownika, wygląda na zamontowany później, nie kompunuje się bowiem z głównym elementem. Fundator nieznany. Słup w kapliczce pochodzi z XIX wieku.
Kapliczka jest słabo widoczna z drogi, otacza ją bowiem gęsta roślinność. Bardzo łatwo ją przeoczyć.
Współrzędne GPS: 50°25'03.0"N 21°03'39.1"E



Kapliczka Matki Bożej Różańcowej

ID: sroczkow10
Opis: Przy drodze z Pacanowa do Sroczkowa, wewnątrz kępy ozdobnych krzewów, można odnależć kapliczkę z niewielką figurką Matki Bożej Różańcowej. Stoi ona w miejscu drewnianego krzyża, który został zniszczony uderzeniem pioruna. Szukając jej trzeba uważać, bowiem tuje rosnące obok są na tyle duże, że częściowo kapliczkę przysłaniają. Figura Matki Bożej wewnątrz jest zwyczajna, wiele takich można odnaleźć w okolicy. Metalowa szafka, z przeszkloną przednią ścianką solidnie i starannie wykonana. Zdobią ją metalowe, wygięte w kształcie ślimaków, pręty i ładny krzyż na dwuspadowym dachu. Podstawę stanowi betonowa, rozszerzająca się dwustopniowo kolumna, wsparta na fundamencie. Data powstania kapliczki i fundator nieznani.
Współrzędne GPS: 50°24'50.1"N 21°03'20.6"E



Kapliczka Matki Bożej Licheńskiej

ID: sroczkow11
Opis: Kapliczka z obrazem i figurą Matki Bożej Licheńskiej stoi na drodze Pacanów - Oleśnica, za miejscowością Kwasów. To metalowa szafka, z dwuspadowym dachem umieszczona na rurze. Przednia ściana szafki przeszklona. W szczytowej ścianie dachu ozdoba z pofalowanego paska blachy, na samej górze krzyż. Wewnątrz szafki dwa obiekty. Pierwszym, najbardziej widocznym, jest figura Matki Bożej Licheńskiej, w charakterystycznej koronie. Figurę taka można nabyć w większych sklepach z dewocjonaliami. Z tyłu, stary, wypalony przez słońce obraz Matki Bożej Licheńskiej. Połączenie tych obiektów sprawia wrażenie przeładowania, jakby figura została tam dostawiona z braku lepszego pomysłu na jej wykorzystanie. Kapliczka została postawiona przez Stanisława Przewoźnika i Jana Janasa w 1990 roku. Poświęcenia dokonał były proboszcz parafii Pacanów Lucjan Sito (informacje od p.Jarosława Banasika).
Współrzędne GPS: 50°25'52.9"N 21°03'00.6"E



Projekt i kodowanie Sławomir Cudny 2016. Materiały można wykorzystać za zgodą autora