Kapliczki i krzyże przydrożne Słupi


Drewniana kapliczka szafkowa

ID: slupia01
Opis: Mała kapliczka szafkowa stoi na posesji prywatnej, w centrum Słupi. Jest niewielka, dlatego łatwo ją przeoczyć. Starannie wykonana, całkowicie z drewna, z ozdobnie wyciętą przednią ścianą i drewnianymi półkolumienkami z tyłu szafki. Przednia ścianka przeszklona. Na jej szczycie wycięty krzyż, na górze ozdobny szpic. Wewnątrz umieszczony obrazek Matki Boskiej Częstochowskiej, w odcieniu niebieskim spowodowanym działaniem światła słonecznego. Całość umieszczona na drewnianym słupku, w połowie którego znajduje się mała półeczka, na której stoją kwiaty. Jej pierwsza wersja powstała prawdopodobnie pod koniec XIX wieku (według informacji od p.Jarosława Banasika) ale upływ czasu zniszczył ją. Obecna szafka jest współczesna.
Współrzędne GPS: 50°22'53.2"N 21°02'31.9"E



Kapliczka Serca Chrystusowego

ID: slupia02
Opis: Kapliczka z figurą Serca Chrystusowego stoi przy drodze z Pacanowa do Słupi, w miejscu, w którym rosła olbrzymia lipa. Na niej zawieszona była mniejsza kapliczka, również z figurą Serca Chrystusowego. Obecna stanęła w 1978 roku z inicjatywy Stefanii, Michała i Mariana Tarków, przy wsparciu finansowym mieszkańców Słupi. Ustawiono ją mimo sprzeciwu ówczesnych władz gminy, a należy pamiętać, że wtedy w Polsce istniał komunistyczny system rządów. Fundatorzy jednak oparli się naciskom zmierzającycm do zmuszenia ich do rozebrania kapliczki. Figura Chrystusa, wskazującego prawą ręką swoje serce, stoi na betonowym postumencie, rozszerzającym się na dole w formie dookólnych schodków. Nad nią zbudowana jest metalowa konstrukcja z kątownika, podtrzymująca czterospadowy blaszany dach. Nie ma szyb wokół figury. Całość stoi na wydzielonej części prywatnej posesji, otoczona drewnianym płotem z czterema kolumnami. Od ulicy kapliczkę oddziela metalowy, niski płotek, natomiast wokół są posadzone ozdobne krzewy. Otoczenie zewnętrzne kapliczki zostało starannie zmodyfikowane w ostatnich latach. Teren zadbany, sama kapliczka również. Na cokole napis upamiętniający datę ufundowania kapliczki oraz napis "JEZU UFAM TOBIE".
Współrzędne GPS: 50°23'09.1"N 21°02'20.5"E



Figura Matki Boskiej

ID: slupia03
Opis: Biała Figura Matki Boskiej Niepokalanej, stojąca w pobliżu ronda łączącego drogi krajowe Kielce-Tarnów i Sandomierz-Kraków, zastąpiła starą, zniszczoną podczas budowy tych dróg. Figurę ufundowali Stefania, Michał i Marian Tarkowie w 1978 roku przy wsparciu finansowym mieszkańców Słupi. Biel kapliczki odcina się od otaczającej zieleni. Figura wsparta na okrągłej kolumnie, zakończonej podstawą w kształce ściętej piramidy. Wokół posadzone niewielkie świerki. Na podstawie cokołu czarna tabliczka z napisem "MATKO BROŃ NAS".
Współrzędne GPS: 50°22'53.5"N 21°02'11.4"E



Metalowy krucyfiks nad Kanałem Strumień

ID: slupia04
Opis: Metalowy krucyfiks, wykonany z kształtowników stalowych, powstał na pamiątkę ocalenia mieszkańców Słupi podczas pamiętnej bitwy oddziałów Batalionów Chłopskich z niemieckim taborem 2 sierpnia 1944 roku. Właściwie w tym samym miejscu stoją dwa krzyże metalowe. Pierwszy znajduje się tuż przy drodze, ale mimo swojej wielkości trudno go zauważyć, zasłaniają go bowiem gałęzie drzew i krzaków. Sądząc po jego stanie nikt się nim nie opiekuje. Drugi stoi nieco z boku, przy polnej drodze wzdłuż Kanału Strumień, na niewielkim wzgórku. Jest bardzo duży, solidnie skonstruowany, widać także, że ktoś go regularnie konserwuje i dba o otoczenie. Ramiona Krucyfiksu zakończone są ozdobnymi szpicami. Mała figurka Chrystusa przymocowana jest do wspawanej konstrukcji z grubej blachy. Nad figurką napis "INRI". Pierwszy krzyż, tuż przy drodze powstał w w latach 1910 lub 1912, w czasie kiedy była budowana drogą przez Słupię, drugi krzyż został ufundowany w roku 1945 lub 1946 przez członków organizacji chłopskiej Wici. Obecny krzyż metalowy zastąpił pierwotny krzyż drewniany, który uległ zniszczeniu.
Współrzędne GPS: 50°22'26.2"N 21°03'02.8"E



Figura Świętego Józefa

ID: slupia05
Opis: Figura Świętego Józefa jest trzecią z kapliczek, ufundowanych przez Stefanię, Michała i Mariana Tarków przy współudziale mieszkańców Słupi. Właściwie znajduje się na terenie Pacanowa, z boku drogi krajowej Kraków-Sandomierz niedaleko skrzyżowania z drogą Pacanów-Karsy. Jednak ze względu na jej związek z dwoma pozostałymi kapliczkami zdecydowałem się umieścić jej opis na tej podstronie. Jest dobrze widoczna z drogi, stoi na wzgórku, jej biel wyraźnie odcina się od otaczającej zieleni, zwłaszcza w słoneczne dni. Figura, podobnie jak pozostałe, powstała w roku 1978. Figura Świętego Józefa, wspartego na lasce i trzymającego na rękach małego Jezusa, ustawiona jest na kwadratowej, betonowej kolumnie. Kolumna na dole zakończona jest pojedynczym schodkiem, natomiast na górze małym gzymsem. Całość otoczona niskim płotkiem z metalowych prętów. Na kolumnie napis na czarnej tabliczce "BĄDŹ Z NAMI".
Współrzędne GPS: 50°23'27.4"N 21°02'50.5"E



Projekt i kodowanie Sławomir Cudny 2016. Materiały można wykorzystać za zgodą autora