Kapliczki i krzyże przydrożne Rataj Słupskich


Figura Najświętszego Serca Chrystusowego

ID: ratajeslupskie01
Opis: Figura Najświętszego Serca Chrystusowego stoi niedaleko przystanku autobusowego w Ratajach Słupskich. Została ufundowana w roku 1937 przez Stanisława i Katarzynę Krupów. Mimo upływających lat jest starannie zachowana i zadbana. Przedstawia klasyczną postać Chrystusa, bardzo realistyczną. Chrystus wskazuje palcem prawej ręki swoje serce, z płomieniem i krzyżem na górze. Jest to klasyczna forma przedstawiania tego rodzaju figur Chrystusa. Szata Chrystusa jest biała, co symbolizuje niewinność, natomiast płaszcz jest w barwie czerwonej - symbolu władzy królewskiej. W dłoniach Chrystusa widoczne są rany po gwoździach. Duża figura postawiona jest na niewielkim, ładnym cokole o kwadratowej podstawie. Cokół stoi na schodkowym fundamencie, a jego góra wieńczona jest gzymsem. Na przedniej stronie cokołu znajduje się tarcza z wyrytym napisem "NAJŚWIĘTSZE SERCE JEZUSA ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI. OFIARODAWCY STANISŁAW I KATARZYNA KRUPY Z RATAJ. 1937 R.". Dookoła kapliczki znajduje się metalowe, ażurowe ogrodzenie.
Współrzędne GPS: 50°19'54.7"N 21°03'25.1"E



Figura Maryi Niepokalanej

ID: ratajeslupskie02
Opis: Duża figura Maryi Niepokalanej znajduje się na skrzyżowaniu dróg - Nadwiślanki, drogi do Kępy Lubawskiej, drogi do Rataj Słupskich. Ustawiona została w roku 1927 - taka data jest wypisana na przedniej tarczy cokołu. Maryja znajduje się w klasycznej pozie - z rozłożonymi rękoma. jej szaty , składają się z klasycznych barw - białej i niebieskiej, tu niebieski jest bardzo jasny. Figura Maryi stoi na cokole. Na przedniej części w wyrytej tarczy znajduje się napis "MARYJO NIEPOKALANIE POCZĘTA MÓDL SIĘ ZA NAMI. 1927 R.". Brak informacji na temat fundatorów kapliczki.
Współrzędne GPS: 50°20'01.9"N 21°02'44.7"E



Kapliczka Maryi Niepokalanej

ID: ratajeslupskie03
Opis: Starannie utrzymana kapliczka, składająca się z drewnianej szafki oraz betonowego cokołu o przekroju kwadratowym. Nad szafką czterospadowy daszek, na szczycie daszku ładny krzyż. Podstawa krzyża w formie kuli. Drzwiczki szafki otwierane i przeszklone. Wewnątrz szafki umieszczona niewielka figura Matki Bożej Niepokalanej. Cokół kapliczki jest niewysoki,na górze wykończony schodkowym gzymsem, na dole ustawiony na betonowym fundamencie. Do kapliczki przez rów prowadzi wąski betonowy mostek. Teren wokół i sama kapliczka bardzo starannie utrzymana i zadbana. Datę powstania wskazuje wyryty na dole cokołu rok - 1959. Kapliczka stoi w rogu prywatnego gospodarstwa.
Współrzędne GPS: 50°20'40.6"N 21°02'31.7"E



Kapliczka Matki Bożej Bolesnej

ID: ratajeslupskie04
Opis: Jedna z najpiękniejszych kapliczek na terenie gminy Pacanów, nie tylko ze względu na nietypową figurę Maryi, ale także na niezwykłą urodę zadaszenia. Figura Matki Bożej Bolesnej to figura w pacanowskich kapliczkach nietypowa. Najczęściej spotykana jest Maryja Niepokalana lub Maryja Różańcowa. Ta nie ma różańca, a jej dłonie nawet nie są złożone do modlitwy. Natomiast w jej sercu tkwi ostrze miecza, jego rekojeść jest widoczna po lewej stronie sylwetki. Figura również nie nosi na sobie śladów upływającego czasu - jest niezwykle starannie utrzymana. Coś, co rzuca się w oczy oglądającego to niezwykły smutek twarzy Maryi. Od razu odczuwa się ból, jaki sprawia jej miecz grzeszników wbity w pierś. Na uwagę także zasługuje konstrukcja zadaszenia. Ażurowa konstrukcja wykonana z kutych elementów sprawia wrażenie niezwykle lekkiej, mimo zastosowanych ciężkich materiałów. Jest ono bardzo ozdobne i wykonane przez rzemieślnika o wyrafinowanym guście. Na górze konstrukcji piękny dach. Mimo wykonania go ze zwykłej budowalnej blachy nie powoduje dekompozycji całości. Zadaszenie figury zostało dorobione w ostatnich latach. Cokół figury jest równie piękny, jak i reszta kapliczki. Betonowy, niewysoki, o przekroju kwadratowym, oparty jest na schodkowym fundamencie i zakończony gzymsem. Dookoła kapliczki współcześnie wykonany metalowy płotek. Wszystkie informacje o tej kapliczce Matki Bożej Bolesnej zawarte są na tablicy na cokole. Możemy przeczytać na nim: "MATKO BOSKA BOLESNA PRZYCZYŃ SIĘ ZA NAMI. NA PAMIĄTKĘ JUBILEUSZU 1933 R. WOJCIECH I ANNA GRELE".
Współrzędne GPS: 50°21'03.5"N 21°03'00.3"E



Projekt i kodowanie Sławomir Cudny 2016. Materiały można wykorzystać za zgodą autora