Kapliczki i krzyże przydrożne Rataj Karskich


Figura Serca Chrystusowego

ID: ratajekarskie01
Opis: Figura Serca Jezusowego stoi na rozstaju dróg prowadzących do Słupi, Rataj Słupskich i Rataj Karskich. To nie jest pierwotne miejsce ustawienia tej kapliczki. Wybudowana wcześniej była ona w miejscu, gdzie obecnie znajduje się pomnik bitwy Batalionów Chłopskich z wojskami niemieckimi pod Słupią. Budowa drogi Kielce Tarnów wymusiło przeniesienie jej w obecne miejsce. Mieszkańcy Rataj Karskich powiedzieli mi, że figura ta ma około 120 lat.
Kapliczka wygląda faktycznie na dosyć wiekową, jest jednak starannie utrzymana i zadbana. Figura Chrystusa wznosi się na niewysokiej kolumnie o przekroju kwadratowym, zakończonym na górze gzymsem, natomiast na dole schodkowym fundamentem. Chrystus prawą reką wskazuje na swoje serce, nad którym płonie ogień, a z niego wystaje niewielki krzyż. Jak we wszystkich figurach tego typu płaszcz Chrystusa jest koloru czerwonego. Nad figurą wznosi się starannie wykonany ze stalowej blachy daszek, półkoliście zakończony. W jego szczycie umieszczony jest niewielki krzyż, natomiast na belkach go podtrzymujących są ozdoby w postaci liści i owoców winnej latorośli i wygiętych w kształt ślimaka metalowych ozdób. Zamocowanie daszku jest tak rozwiązane, że nie narusza konstrukcji cokołu. Wokół kapliczki starannie utrzymany teren, wraz z niewielką ławeczką dla wiernych.
Współrzędne GPS: 50°21'10.8"N 21°02'27.5"EProjekt i kodowanie Sławomir Cudny 2016. Materiały można wykorzystać za zgodą autora