Kapliczki i krzyże przydrożne Kwasowa


Figura Serca Chrystusowego

ID: kwasow01
Opis: Kapliczka z figurą Serca Chrystusowego ustawiona jest zaraz przy wjeździe do Kwasowa od strony drogi Pacanów - Oleśnica. Dla tego rodzaju figur charakterystyczna jest czerwona szata Chrystusa oraz widoczne serce. W przypadku tej kapliczki Chrystus prawą ręką wskazuje swoje serce, nad którym umieszczona jest złota korona, natomiast korona cierniowa otacza samo serce. Na rękach Chrystusa widoczne są ślady po gwoździach, którymi był przybity do krzyża. Oczy figury są zamknięte. Nad figurą Chrystusa znajduje się zadaszenie w postaci połowy okręgu, wykonane z blachy i ozdobione blaszanymi ząbkami w kształcie trójkątów i blaszanymi ślimakami. Zadaszenie oparte jest na metalowych, kwadratowych prętach, fragmentami ozdobnie wykręconych. Do nich przyspawane są płaskie, wygięte w kształce fali i wywinięte paski blachy, spełniające rolę ozdoby. Z takich samych, pofalowanych pasków blachy, wykonany jest krzyż, zamocowany do szczytu zadaszenia. Cała figura ustawiona jest na betonowym postumencie, zakończonym na dole schodkowym rozszerzeniem i wspartym na fundamencie z betonu. Na postumencie nie ma widocznych napisów. Zadbane otoczenie wskazuje na systematyczną opiekę mieszkańców nad kapliczką. Fundatorem figury są mieszkańcy Kwasowa, nieznana jest data jej powstania. Jest ona jednym z miejsc, potocznie zwanymi "czterema ewangelistami", przy którym zatrzymują się mieszkańcy Kwasowa w czasie obrzędu poświęcenia pól.
Współrzędne GPS: 50°25'26.1"N 21°02'38.1"E



Figura Matki Boskiej Niepokalanej

ID: kwasow02
Opis: Figura Matki Boskiej Niepokalanej to jedna z kapliczek, zwanych przez mieszkańców Kwasowa "czterema ewangelistami". Aby ją odnaleźć należy zjechać z głównej drogi w miejscu, gdzie kończą się zabudowania Kwasowa i kierować się w stronę Pacanowa. Kapliczka ustawiona jest na stoku niewielkiego wzniesienia i prowadzą do niej czterostopniowe schodki. Figura Matki Boskiej Niepokalanej ubrana jest w szaty niebiesko - różowe. Bardzo charakterystyczna jest twarz figurki. Matka Boska ma zamknięte oczy i uśmiecha się. Figurka zabudowana jest w metalowej, przeszklonej ze wszystkich stron szafce, chroniącej ją przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Dach szafki czterospadowy, blaszany. Cała kapliczka ustawiona na betonowym postumencie, otynkowanym w kolorach żółtym i brązowym. Fundament pomalowany. Otoczenie kapliczki jest zadbane, rosną tam kwiaty. Kapliczka została ufundowana ze składek mieszkańców Kwasowa w 1991 roku (informacje uzyskane dzięki uprzejmości p.Jarosława Banasika) i jest jedną ze stacji, przy której zatrzymuje się procesja z obrzędzie święcenia pól.
Współrzędne GPS: 50°25'14.4"N 21°01'51.9"E



Metalowy krucyfiks

ID: kwasow03
Opis: Metalowy, wykonany ze zespawanych rur stalowych, krucyfiks. Znajduje się na bocznej drodze, odchodzącej od placu położonego w centrum Kwasowa na południe, jest niewidoczny z głównej drogi. Krzyż pomalowany czarną farbą, natomiast mała figurka ukrzyżowanego Chrystusa oraz elementy ozdobne są w kolorze srebrnym. Figura Chrystusa, w stosunku do wielkości ramion krzyża, jest dosyć mała. Nad Chrystusem przymocowana tabliczka z napisem "INRI", natomiast dookoła odchodzą srebrne promienie z metalowych, zaostrzonych na końcach i lekko sfalowanych prętów. Na zakończeniach ramion krzyża ozdoba z potrójnych kółek. Całość umieszczona w kwadratowym, betonowym postumencie, ten zaś ustawiony jest na niewielkich schodkach. Schodki otynkowane. Sama kapliczka i jej otoczenie zadbane. Data postawienia kapliczki i fundator nieznane.
Współrzędne GPS: 50°25'20.5"N 21°02'04.0"E



Projekt i kodowanie Sławomir Cudny 2016. Materiały można wykorzystać za zgodą autora