Kapliczki i krzyże przydrożne Książnic


Figura Matki Boskiej Niepokalanej

ID: ksiaznice01
Opis: Kapliczka z figurą Matki Boskiej Niepokalanej, ustawiona na terenie prywatnego domostwa w Książnicach. Rzeźba ustawiona na betonowym postumencie, bardzo starannie odmalowana, pięknie udekorowana. Postument składa się z kwadratowej, dwustopniowej kolumny, posadowionej na betonowej, schodkowej podstawie. Nad figurą Matki Boskiej metalowy daszek, wykonany z prętów i półkoliście wygiętej blachy. Zakończenia blaszanego daszku zdobione wycięciami w kształcie prostokątnych zębów. Na kolumnie, we wnęce, napis: "POD TWOJĄ OBRONĘ UCIEKAMY SIĘ ŚWIĘTA BOŻA RODZICIELKO" oraz data 1959 r. Poniżej, na grubszej części kolumny, napis "NA CZEŚĆ MARYI" oraz nazwiska fundatorów "UBOWSCY JÓ. BR.".
Fundatorami kapliczki byli Państwo Józef i Bronisława Ubowscy. Figurka miała chronić ich i ich dom przed chorobami i złem (informacje uzyskane dzięki uprzejmości pana Jarosława Banasika).
Współrzędne GPS: 50°23'43.6"N 21°04'35.5"E



Figura św. Jana Nepomucena

ID: ksiaznice02
Opis: Kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena na posesji prywatnej, bardzo stara, bo pochodząca z 1725 roku. Starannie wykonana rzeźba, prawdopodobnie z piaskowca lub wapienia, ze świętym trzymającym w ręku krucyfiks stoi na kwadratowej kolumnie, rozszerzającej się na dole i na górze. Na przedniej części kolumny tabliczka bez napisu, a przynajmniej jest on niewidoczny.
Św. Jan Nepomucen był z pochodzenia Czechem i zginął męczeńską śmiercią w obronie tajemnicy spowiedzi z rąk ludzi czeskiego króla Wacława w 1393 roku. Jest patronem księży, żeglarzy, flisaków, budowniczych mostów i młynarzy. Najczęściej jego figury ustawiane były w pobliżu rzek i zbiorników wodnych dla ochrony przed powodzią. Dlaczego figura tego świętego znajduje się w tym miejscu nie wiadomo.
W czasie II wojny światowej figura bardzo ucierpiała. Po wojnie z figury wyjęto odłamki od pocisków i zlikwidowano ślady po nich (informacje historyczne uzyskane dzięki uprzejmości pana Jarosława Banasika).
Współrzędne GPS: 50°23'54.6"N 21°03'52.6"E



Krucyfiks przy drodze na Zakobyle

ID: ksiaznice03
Opis: Bardzo interesująca kapliczka, leżąca na pograniczu wsi Książnice i Karsy Małe przy drodze na Zakobyle. Położenie kapliczki jest typowe, wyznacza ona bowiem granice wioski. Urok krucyfiksowi nadaje zwłaszcza postument, sam bowiem krzyż wykonany jest z metalowych, zespawanych ze sobą rur, na których zawieszono niewielką figurkę ukrzyżowanego Chrystusa. Ramiona krzyża zakończone są zdobieniami z metalowego płaskownika, wygiętego w kształt liścia koniczyny. Od centrum krzyża odchodzą cztery kute ostrza, ozdobnie wykręcone. Nad figurą znajduje się daszek z blachy wygięty w kształt połowy koła. Cokół, na którym umieszczono krucyfiks, robi jednak wrażenie. Wykonany jest z betonu, z wielką starannością i umieszczony na niewielkich, dwustopniowych schodkach. W górnej części postumentu są małe wnęki, a w tej z przodu figury wmurowana jest twarz Matki Boskiej. W dolnej części cokołu, tuż nad schodkami są większe wnęki. W przedniej znajdują się informacje na temat fundatorów. Napis jest trudny do odczytania, ale przy odrobinie wysiłku można dojrzeć rok powstania 1943. Niżej wyryta jest intencja "BOŻE BŁOGOSŁAW NAM" oraz imiona: prawdopodobnie Bonifatra, Zofia, kolejne imię nieczytelne, Stępnie. Sam krucyfiks jest zadbany, jak również jego otoczenie. Wokół figurki postawiony jest metalowy, niski płotek.
Z informacji uzyskanych dzięki uprzejmości pana Jarosława Banasika wynika, że fundatorami krzyża byli Państwo Zofia i Władysław Stępień, natomiast wykonał ją pan Oszywa i pan Stępień. W czasie II wojny światowej krzyż doznał zniszczeń od ostrzału. W późniejszym czasie ślady uszkodzeń i tkwiące w postumencie pociski zostały zlikwidowane.
Współrzędne GPS: 50°23'03.4"N 21°05'20.4"E



Projekt i kodowanie Sławomir Cudny 2016. Materiały można wykorzystać za zgodą autora