Kapliczki i krzyże przydrożne Chrzanowa


Krzyż metalowy

ID: chrzanow01
Opis: Metalowy, wykonany ze spawanych elementów krucyfiks, o współczesnej konstrukcji, z niewielką figurą Chrystusa. Dekoracja krzyża wykonana z elementów wycinanych z blachy, od centrum krzyża rozchodzą się w cztery strony promienie z prętów kutych na końcach w kształcie ostrza włóczni. Zakończenia ramion krzyża zdobione elementami wykonanymi z metalowego płaskownika w formie fragmentów gwiazd. Teren wokół krucyfiksu zagospodarowany posadzonymi kwiatami w formie małego ogródka. Krucyfiks stoi na terenie prywatnym. Data wykonania, jak również nazwiska fundatorów nie są znane. Prawdopodobnie krzyż został w tym miejscu postawiony z tego powodu, że na skrzyżowaniu dobiegał końca obrzęd poświęcenia pól w Chrzanowie.
Współrzędne GPS: 50°24'04.2"N 20°59'36.7"EKapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej

ID: chrzanow02
Opis: Drewniania kapliczka szafkowa, z umieszczonym w środku obrazkiem Matki Boskiej Czestochowskiej, znajduje się w centrum Chrzanowa na posesji prywatnej. Całość zamocowana jest na metalowej rurze. Drzwiczki kapliczki oszkolone, otwierane na zawiasach. Daszek kapliczki wykonany jest z metalowej blachy. Szczyt szafki zdobi drewniany krzyżyk, z metalową, wyciętą z blachy ozdobą w postaci półkola. Kapliczka jest niewielka, dlatego łatwo jej nie zauważyć.
Współrzędne GPS: 50°24'07.3"N 21°00'00.8"EFigurka Matki Boskiej Niepokalanej

ID: chrzanow03
Opis: Kapliczka z figurą Matki Boskiej Niepokalanej. Duża figura stoi w charakterystycznej pozie, dla tego typu wyobrażeń Maryi. Interesujący cokół, fakturą przypominający kamienie polne, ale o barwie cegły. Kapliczka stoi na terenie prywatnym, jest zadbana i starannie utrzymana. Na cokole tabliczka z tekstem "MATKO WSPOMOŻENIA WIERNYCH MÓDL SIĘ ZA NAMI. CHRZANÓW 1990".
Kapliczka powstała z inicjatywy Marii i Jana Lato, właścicieli posesji. Figura została zakupiona w 1990 w Częstochowie i przewieziona na miejsce samochodem osobowym na kolanach pasażerów. Fundament wybudował i montażu figury dokonał nieżyjący mieszkaniec Chrzanowa Ryszard Woźniak. Poświęcił ją ówczesny proboszcz parafii Biechów ks.Władysław Haberka. Kapliczka została wzniesiona jako wotum wdzięczności za dar życia i otrzymane łaski. Od momentu powstania do chwili obecnej kapliczka była dwukrotnie odnawiana. W maju figura stanowi miejsce odprawiania majówek ku czci Matki Bożej (informacje uzyskane dzięki uprzejmości p.p.Marty i Grzegorza Stanków).
Współrzędne GPS: 50°24'07.5"N 21°00'01.7"EProjekt i kodowanie Sławomir Cudny 2016. Materiały można wykorzystać za zgodą autora