Kapliczki Gminy Pacanów


Pomysł wykonania spisu kapliczek, świątków i krzyży przydrożnych w gminie Pacanów zrodził się podczas jednego z zebrań Stowarzyszenia Miłośników Gminy Pacanów. Początkowo mowa była o publikacji książkowej, może nawet w postaci albumu. Podjąłem się tego zadania, łącząc zainteresowania fotografią oraz jazdą na rowerze. W czasie takich wycieczek rowerowych postanowiłem wykonać zdjęcia i zdobyć informacje do ewentualnej publikacji książkowej.

Największym problemem, na który natrafiłem podczas realizacji tego projektu okazał się brak informacji na temat kapliczek i krzyży przydrożnych. Na niewielu są tabliczki z datą powstania, intencją i nazwiskami fundatorów. O kilku udało mi się zdobyć informacje od właścicieli posesji, na których się znajdują. Dlatego pomysł zamkniętej publikacji książkowej, którą po uzupełnieniu danych trzeba by wznowić, co jest kłopotliwe i kosztowne, został zastąpiony ideą strony internetowej, łatwą do aktualizacji. Celem bowiem jest jak najdokładniejsze opisanie obiektów i tu liczę na odzew użytkowników tejże strony. Jeśli mają Państwo informacje, które mogłyby uzupełnić opisy, bardzo o nie proszę i z góry za nie dziękuję. Proszę o kontakt na e-mail. Przy każdej opisywanej kapliczce znajduje się ID, łatwiej będzie mi ją odnaleźć na stronie i uzupełnić dane. Wdzięczny będę za wszelkie informacje, zarówno te sprawdzone, jak i "smaczki" - opowieści i legendy związane z danym obiektem.

Jestem świadomy faktu, że nie wszystkie kapliczki znalazły się w spisie. Części nie znalazłem, do części nie dojechałem, niektóre stoją w głębi prywatnych posiadłości i nietaktem byłoby wkraczanie na podwórko bez zgody właściciela. Jeśli szanowni użytkowicy mają wiedzę na temat nieopisanych kapliczek i chcieliby się ze mną nią podzielić poproszę o informację.

Szczególne podziękowania kieruję do Pana Jarosława Banasika, który pozwolił mi skorzystać ze swojej wiedzy w tej dziedzinie, jak również do wszystkich, którzy pomogli mi w jak najdokładniejszym opisie kapliczek.

Proszę nie traktować tej strony jako publikacji naukowej. Nie jestem historykiem ani fachowcem w dziedzinie architektury. Opisy zapewne pozostawiają wiele do życzenia i nie zawsze są dokładne. Mam nadzieję dzięki Państwu uzupełnić tę wiedzę, aby strona internetowa stanowiła możliwie pełny katalog kapliczek i krzyży przydrożnych w gminie Pacanów.

Slawomir CudnyProjekt i kodowanie Sławomir Cudny 2016. Materiały można wykorzystać za zgodą autora